|

Czy pisanie bloga jest trudne

Czy blogowanie to rodzaj pisarstwa, czy może dziennikarstwa? A może to po prostu pamiętnik? Czy bloger jest blogerem, czy może redaktorem naczelnym i pisarzem w jednym?

Kiedyś to było… Listy pisane były odręcznie, wkładało się je do koperty, naklejało znaczek i wrzucało do skrzynki. Pamiętniki pisało się w specjalnych zeszytach, chowane były do jakiejś szkatułki zamykanej na małą kłódkę. Ale czasy się zmieniają…

Dziś listy zastąpiliśmy e-mailami, choć prawdę mówiąc nawet one odchodzą już do lamusa. A czy piszemy jeszcze pamiętniki?

Skąd się wzięły blogi

Pierwsze blogi to był właśnie swego rodzaju pamiętniki. Zamiast na kartkach zeszytów, własne przemyślenia i spostrzeżenia zaczęto przelewać na strony www. Oczywiście nie od razu było to takie proste. Aby blogosfera mogła się rozwijać, potrzebne były zmiany technologiczne.

Trudno wskazać ojca albo matkę blogów, czy szerzej – stron www. Ale z pewnością nie da się pominąć pana Tima Berners-Lee, a właściwie Sir Tima. To on stoi za koncepcją WorldWideWeb i to jemu przypisuje się stworzenie pierwszej strony www.

Jednak do pewnego momentu założenie strony/bloga wymagało wiedzy programistycznej oraz języka HTML. Wszystko zmieniło się na przełomie wieków. Pod strzechy trafiły specjalne platformy takie jak np. Blogger (nomen omen dostępny do dziś, wciąż popularny).

Czy będziesz bloggerem

Dzisiaj bloga może prowadzić praktycznie każdy, kto tylko ma na to ochotę. Równolegle zmieniło się, rozwinęło się ich przeznaczenie. Klasyczny blog to wciąż strona z przemyśleniami autora (blogera) na różne tematy. Ale blogi dzisiaj to przeróżne strony www z poradami, zdjęciami, przepisami… czego sobie tylko dusza zapragnie albo co tylko wymyśli autor.

Duży wkład w rozwój blogosfery mają wspomniane wcześniej specjalne platformy. Blogger został już jakiś czas temu wykupiony przez Google i wciąż jest promowany.

Każdy przyszły blogger powinien rozważyć założenie strony na WordPressie. To prosty, szybki i mega funkcjonalny CMS (system zarządzania treścią). Strona, którą właśnie przeglądasz hula sobie właśnie na WP.

Warto wspomnieć także o Joomla – mniej popularny system niż WP, ale także dobrze radzi sobie z blogowaniem. Nie trzeba mieć wiedzy programistycznej, by stworzyć tam w miarę prostego bloga.

Jeśli więc chcesz podzielić się ze światem swoimi kulinarnymi przepisami, zdjęciami z podróży, poradami jak wywabić plamę albo opiniami o polskich siatkarzach i piłkarzach, załóż bloga! A przynajmniej spróbuj, bo a nuż odkryjesz w sobie pasję do pisania.

Podobne wpisy