Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2

Aby sprawdzić, czy Twój telewizor ma DVB-T2, najpierw musisz zrozumieć, czym on jest. DVB-T2 to standard telewizji naziemnej, co oznacza, że wykorzystuje on fale powietrzne do nadawania i odbierania sygnałów z kanałów telewizyjnych. Jest to nowa specyfikacja dla cyfrowego odbioru telewizji naziemnej, zastępująca przestarzały już standard DVB-T. Aby sprawdzić, czy telewizor obsługuje ten nowy standard, należy znaleźć kanał testowy, który nadaje w standardzie DVB-T2. Jeśli telewizor jest w stanie odebrać sygnał i wyświetlić kanał, to jest on kompatybilny z tym nowym standardem. Jeśli jednak nie może odebrać sygnału lub wyświetla brak odbioru, wtedy Twój telewizor nie ma wsparcia dla DVB-T2. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie telewizory są kompatybilne z tym nowym standardem telewizyjnym.

DVB-T2 HEVC — co to jest?

DVB-T2 to standard transmisji telewizyjnej opracowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). Jest to nowa generacja naziemnej telewizji cyfrowej, która zastąpiła poprzedni standard DVB-T. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność, DVB-T2 został sparowany z nowym formatem kodowania wideo o nazwie HEVC (High Efficiency Video Coding). Ta kombinacja technologii pozwala na bardziej efektywne przesyłanie danych przez fale radiowe, co skutkuje wyższą jakością sygnałów nadawczych i poprawą odbioru. Aby wykorzystać ten nowy standard nadawania, istniejące odbiorniki muszą zostać zmodernizowane lub wymienione na nowsze modele, które są kompatybilne z DVB-T2/HEVC.

Brak sygnału telewizji naziemnej – co dalej?

Gdy nie ma sygnału telewizji naziemnej, jednym z najlepszych rozwiązań jest zbudowanie systemu dvb-t2. Do działania systemu potrzebny jest tuner i dekoder dvb-t2. Tuner będzie przechwytywał sygnał z powietrza i dekodował go na kanały, które można oglądać w telewizorze. Potrzebny jest rzecz jasna także odbiornik do odbioru sygnału, a następnie podłączenie go do dekodera i tunera. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność, możesz zdecydować się na dekoder hevc dvb-t2, który zapewni lepszą jakość obrazu przy niższych bitrate niż standardowy dvb-t2.

Kiedy nowy standard zaczyna obowiązywać w Polsce?

Nowym standardem odbioru sygnału telewizyjnego w Polsce jest DVB-T2, który zacznie obowiązywać od 2022. Ten nowy standard telewizji cyfrowej zastępuje wcześniejszy format DVB-T. Zalety nowego standardu to zwiększenie zasięgu, poprawa jakości sygnału oraz dostęp do większego wyboru kanałów w porównaniu z poprzednikiem. Konsumenci, którzy nie zaktualizują swoich urządzeń w tym terminie, mogą mieć problemy z odbiorem lub nie mieć do nich dostępu w ogóle. Ci, którzy już zaktualizowali swoje telewizory lub urządzenia, mogą nadal cieszyć się nieprzerwaną usługą z większą ilością opcji i lepszą jakością niż dotychczas.

Podobne wpisy